ÁLTALÁNOS KÉRDÉSEK


Kinti vagy benti cica?

Ez egy igen megosztó téma, nekem sosem volt kinti ezért segítséget kértem olyan gazditól aki ezt látja vagy látta abból a szemszögből. Hozzá kell tennünk, mind a mai napig, vidéken a macska mint olyan, még mindig fogyóeszköznek minősül, ennek eredménye, hogy számtalan állatvédő fáradozik azon, hogy legalább az ivartalanításig jusson el a macskatartás mint olyan. Ez egy kegyetlen és végeláthatatlan harc amíg nem születik egy hathatós törvény rá. Az én véleményem, hogy maga a felelős állattartás ott kezdődik, hogy felelősen viseltetünk az állataink iránt is, nem engedjük kóborolni őket, rendszeresen megmutatjuk orvosnak, odafigyelünk az egészségükre és mindent elkövetünk a testi épségükért.

A szabadon garázdálkodó cicák, mint ösztönös vadászok, szedik áldozataikat a természetben. De nem képesek felmérni, hogy az adott elejtett zsákmány egy kihalás szélén lévő állatfaj, vagy számára betegséget jelentő potenciális húsforrás. Ami lehet mérgezett egér, patkány, vagy szárnyas betegségeket terjesztő madár is. Mindenre felmászik de nincs biztosító kötél rajta ha netán leesik, összetöri magát......stb. Kutya, róka, ragadozó madár zsákmányaként maga is bekerülhet a biológia láncba. 

Ezek fényében, akik kedvenceikre családtagként tekintenek azok számára nem kérdés, hogy hol tartják a cicájukat. 


Összeszoktatás fontossága:

Az új családtag érkezési sosem olyan egyszerű mint azt sokan gondolják. Mi a gazdásítás előtt mindig megbeszéljük miként járjanak el a gazdik ha az otthonukban már van egy állat, kutya, macska, nyúl, bármi. Egy kis energia befektetéssel sok problémától kímélhetik meg magukat is és kedvenceiket is. Az alábbi videóban kaphattok segítséget hozzá, hogy legyen idő felkészülni az új élethelyzetre.  

https://youtu.be/CUt25xwCOlY?si=9K8duYVAJnha1Ai8<br>


Miért ne engedjük ki felügyelet nélkül a cicánkat?

  • függetlenül attól, hogy fajtatiszta vagy házi cicáról beszélünk az elsődleges szempont a testi épségük és egészségük
  • a macskák ragadozó állatok, az élelemszerzés, mint ösztön, arra készteti őket, hogy territóriumot jelöljenek ki, amit folyamatosan szélesítenek. Nem taníthatóak mint a kutyák, ezért szabadon jönnek mennek és emiatt számtalan veszélynek vannak kitéve, mint tapasztaljuk napi szinten, egy autóval szemben esélyük sincs.
  • számtalan olyan betegséget szedhetnek össze, melyekre nincs védőoltás és akár az életükbe is kerülhet, komoly sérüléseket szenvedhetnek el és ezek hozadéka pluszba a tetemes orvosi számlára is.
  • fajtatiszta cica esetében további rizikó faktor, hogy a hatodik szomszéd esetleg úgy véli talált egy szép kóbor cicát és azt ő most befogadja, aztán a cica soha többet nem térhet haza sétájából.
  • lehetőségek szerint a pórázon történő sétáltatás vagy kertes ház esetén egy külső kifutó építésénél nincs ideálisabb cicáink szélesebb mozgásterének biztosítása érdekében, szem előtt tartva a teljes biztonságukat .


Miért fontos a cicák chippel történő ellátása?

  •  a törzskönyves cicákat kötelező az azonosításuk miatt, annak száma szerepel a törzskönyvön, egészségügyi könyvben és/vagy útlevélben
  • ma, Magyarországon még nem kötelező minden állat chippezése, ezért a házi cicák végképp mínuszról indulnak, a felelős állattartás újabb pontjaként, mint családtagunkért viszont érdemes megejteni
  • mert ha netán egy véletlen baleset miatt megszökne a cicánk akit megtalál valaki és jóhiszeműen magához vesz, akkor haza kerülhet
  • mert ha  a megtalálónak nem áll szándékában visszajuttatni a cicát és elviszi később orvoshoz, ott a kezelés során, a fajtatiszta cicák esetében néznek egy chip azonosítót, ezáltal kiderülhet, hogy nem a gazdinál van a cica és ismét csak visszajuthatna a családjába
  • összegezve a chip egy biztosítás az állatszámára, hogy gazdája valóban családtagként érez iránta, nekem ezt jelenti a chip.


Szükséges-e ivartalanítani a cicát?

Ennek a kérdésnek az alapja is a felelős állattartás, de nézzük a pro és kontra érveket.

Mi szól mellette:

  • a nőstény cicák elérve az ivarérettséget, 21 naponta ivarzanak és mindent elkövetnek azért, hogy a kandúrok felfigyeljenek rájuk, hanggal, jelöléssel, dörgölőzéssel
  • a kandúrok mint érett férfiak a vizeletük szagával csalogatják a nőstényeket, aminek kellemetlen és nehezen semlegesíthető szaga van
  • a sűrű ivarzás, leszámítva a január-februári időszakot, folyamatos készenléti állapotot eredményez, ingadozó kondíciót, immunrendszer gyengülést okoz, nőstények esetében elsődleges rizikófaktora a méhgyulladásnak
  • az ivarzási ciklus alatt teljesen megváltozik a cica viselkedése, zavaróan tapadóssá, szeszélyessé válik, hajnalban pedig szerenáddal ébreszti a családot
  • összegezve aki nem tenyésztési célból tart cicát, az a kedvence egészségére való tekintettel megszabadítja ettől a folyamatos, felemésztő rítustól.

Mi szól ellene:

  • ha tenyésztő vagy és tenyészteni szeretnél vele
  • minden ettől eltérő indok sem a felelős állattartás, sem a kedvenced egészségmegőrzését nem jelentheti. 

Miért fontos a jó gazdi, tenyésztő, orvos trió? 

Mi szimpátia alapján választjuk ki leendő gazdijainkat, akiknél úgy érezzük a követező tízen x évben együtt tudunk működni, hiszen elengedhetetlen, hogy kölcsönösen meg tudjunk bízni egymásban. Életet teremtünk, akiért felelősséget vállalunk de ha nincs összetartás, siker sem lehet. Az orvosunkkal is baráti nexust sikerült kialakítanunk, vakon bízunk a tudásában, a hozzáértésében és sosem kérdőjelezzük meg a tanácsait. Feltételek nélküli bizalommal köteleztük el magunkat felé bármi is történik. Ezek elengedhetetlen dolgok számunkra, amiről részletesebben az alábbi videóban hallhattok többet. 

https://youtu.be/g7m5z4E-mHE?si=cuqtR4nSRbhVxiF7


Mire figyeljünk cicavásárlás után és mit gondoljunk végig mielőtt állatot szeretnénk? 

A videóban egészségügyi óvatosságra és az állatok felelős tartásával kapcsolatos dolgokra, azok rizikófaktoraira való felkészülésre szeretnénk rávilágítani.

https://youtu.be/fazI2hPKiYk?si=mb46BMA0JXCZYm9f<br>


Tisztálkodás, szőrzet:

A cicák nagyon tiszta, gondosan tisztálkodó állatok, de ez a rituálé szőrnyeléssel jár, ezért a szőrlabdák távozását elősegítő tápok vagy paszták etetése létfontosságú. Hosszú szőrű fajta esetében, mint a Ragdoll, még inkább szükséges . Ezek a kiegészítők csak a felnőtt tápokban találhatóak, minden jobb minőségű tápban benne van alapból, de vannak kimondott Hair Ball specifikus tápok is azoknak akiknek nagyobb mennyiség szükséges. A kölyköknek jutalom falatok vagy paszta formájában lehet adni, amíg nem lesznek 1 évesek a felnőtt táp etetéséhez.
Az egészséges Ragdoll cicáknak finom, selymes, nem filcesedő, nem csomósodó, nem sprőd szőrzetük van, ezért nem igényel túl sok fésülést, mert az serkentheti a hullást. A tavaszi vedlési időszakban természetesen sűrűbben érdemes kefével eltávolítani a kihullott szőröket de hiába keféljük minden nap, nem lesz kevesebb a szőr se rajtunk, se a lakásban. A vedlést sajnos nem befolyásolja, hogy benti cicáról beszélünk, a természetes bioritmus része, és ha az időjárás túl változékony, az az állatok számára azt jelenti, hogy alkalmazkodnak hozzá, ezért nem lesz egy megszokott folyamat, hanem folyamatossá vállhát addig amíg az időjárás nem áll helyre. Ilyenkor a gazdik nem értik miért vedlenek már hetek óta a cicáik. Amennyiben a cicák szőre nagyon erősen hullani kezd, vagy durva tapintásúvá válik, ott egyéb problémákra utaló jeleket kell keresni. Lehet egészségi vagy lelki oka is, egy új táp, a családban történő változás, egy gyógyszer utóhatása, akár egy bolhairtóé is szóba jöhet. A vedlési időszakot vitaminozással, lazac olajjal, humin savval támogathatjuk de a szőrhullást nem tudjuk befolyásolni ha egészséges a cica. A szőrzet foltokban kopása vagy kivakarása általában allergiára utal, ha piros a helye, esetleg lehet csípés is, ilyenkor érdemes bepantennel, lukács krémmel kezelni és várni a reakcióra. Ha nem javul akkor természetesen orvossal kell konzultálni a problémáról. 


Hogyan tartsuk rendben a cicabundát? 

  • fontos a jó kefe kiválasztása, nálunk a hajlított, sűrű fogas kefe (bontókefe) a nyerő, ha gubancossá válik egy picit, akkor trimmelő kefe de egy olló segítségével könnyedén elősegíthetjük a megoldást, szálirányban a bőrre merőlegesen a csomóba vágunk 2-3 helyen és fésűvel finoman kikeféljük  a gubancot. 
  • a jó minőségű étel, jó minőségű bundát eredményez, ezért szívesen tisztítja a cica. A Ragdoll szőre rendszeres ápolás mellett nem hajlamos filcesedésre, csomósodásra,  de vannak kicsit lustább egyedek a mosakodás terén ezért idővel zsírosabbnak érezzük a szőrüket. Ilyenkor érdemes jó alaposan bepúderezni a szőrtövet, majd finom dörzsölő mozdulatokkal a púdert belemasszírozni a bundába és hagyni had dolgozzon. 2-3 nap múlva egy alapos kefélés és újra friss lesz a cicabundi. Teljesen egyszerű patikai púder megteszi, de kapható száraz sampon néven is kimondottan cicák részére. 
  • a fürdetésnél mindenképpen oda kell figyelni, hogy kizárólag macskáknak való sampont használjunk. Elsőre nem tussoljuk a macskát hanem egy kanna segítségével finoman locsoljuk, ha netán kimondottan élvezné a fürdetést akkor könnyebb dolgunk van, ha nem a kedvence akkor ellenállásra számíthatunk, ezért már az előkészületeknél érdemes a cica karmok végeit lecsipkedni a minél baleset veszélyesebb manőver érdekében. Fürdés után jó alaposan át kell dörgölni a cicát és feltétlenül megszárítani, mert gyorsan képesek megfázni. 
  • a cicák nyakrészénél és faroktő tájékon található faggyús szőr tisztítására kapható egy erre kifejlesztett sampon DOUXO® S3 SEB. kifejezetten a korpaképződés és a faggyútermelés csökkentésére fejlesztették ki . 


Szoktatási, nevelési prakatikák:

https://youtu.be/8Y1-9GeVBvI?si=S-OJ6rWtfwcCflCS<br>


Egészség, kondíció:

A Ragdoll felnőtt korára még inkább nyugodt és lusta életvitelt folytat, ezért csökkentett energia igényű táppal tudjuk a súlyát ideálisnak megtartani. A cicák elhízását kerülni kell, hamar májzsírosodáshoz vezet, még lustábbá válnak, később mozgásszervi, ízületi problémák léphetnek fel. Az ivartalanított cicák hajlamosabbak a hízásra mint az ivaros társaik, de étkeztetésükkel ezt is kordában lehet tartani. A száraz tápok étetése azért fontos, mert gátolja a fogkőképződést, pucolja a beleket és nagyobb vízfelvételre ösztönzi őket. A cicák egészségének megőrzésében fontos szerepet játszik a sűrű vizeletürítés, ha nem vesz fel elég folyadékot a cicánk az súlyos veseproblémákhoz, húgykövek kialakulásához vezet, általa komoly egészségkárosodást szenvedhetnek el.


A cicák fejlődésének folyamata:

Általánosságban a szakértők szerint 10 hónapos korukra a cicák elérik teljes súlyuk 80%-át, ezzel arányosan a nagyságukat is. Természetesen egy nagyobb fajtánál látványosabb mint egy kisebbnél, a mi esetünkben a Ragdoll fajta nagy méretű macskának számít. Tapasztalataim szerint valós ez a 10-12 hónapos kor, viszonyítva, a 4 éves kandúrunk aki 7,5-8 kiló között mozog teljes formájában, a 10-12 hónapos kamaszfiúk pedig 5-6 kiló körül vannak. A teljes méret eléréséhez hozzá tartozik, hogy a mancsok kiszélesednek, a pofazacskók teltekké vállnak, a test eléri maximális hosszát, a szőrzetük sokkal teltebb lesz. A  kandúrok férfiakká, a nőstények pedig asszonyossá formálódnak. A gyors növekedés miatt kiemelten fontos a megfelelő táplálékbevitel és táplálék kiegészítők használata amiről külön is olvashatsz a folytatásban. 


Kezdő csomag cicáknak, mit szerezzünk be a kiscicánknak? 

https://youtu.be/q5UQDlE96Pg?si=-htwqzD51Yxkeiy6


Milyen macskaalmot vegyek?

Számtalan cica alom van a piacon, itt is érvényes, hogy nem az ár dönti el kinek mi a jó, mert a cicák nem tudják, hogy olcsó vagy drága alomba piszkítanak. A legpraktikusabb és gyorsan tisztítható alom a csomósodó alom, de abból is van ezerféle, és bár csomósodik, de nem mindegy mennyire. Minél magasabb a bentolit tartalma annál jobban köti meg a nedvességet pazarlás nélkül. Nekünk a legjobban bevált alom a DM-ben kapható kemény dobozos, illatosított, csomósodó, takarékos, minden benne van amit elvárhatunk egy alomtól. Ebből a márkából van papír zacskós és már vanília illatú is, ugyan olyan jó minőségűek, így bátran válasszátok. Gazdi ajánlására a Benek Corn Cat alom is csillagos ötöst kapott, szintén a Zooplusról rendelhető mint a tápjaink.  Gazdi visszajelzése alapján volt már cicánk aki a szilikátos alomra allergizált, feldagadt a pofija és erőteljes vakarózásba kezdett, ez persze nem azt jelenti, hogy általános jelenség de egy új alom kipróbálásakor erre is figyelni kell. Sajnos allergia bármitől előfordulhat, ilyen tünetek esetén viszont azonnal orvoshoz kell fordulni, nehogy elzáródjon a levegővétel útja és megfulladjon a cica. Egy másik felmosószer, vagy új étel, a skála végtelen ezért érdemes oda figyelni, hogy amivel a cicánk közvetlen érintkezésbe kerülhet azokból lehetőség szerint egyszerre csak egyféle változtatás legyen.


Macska alom használata:

Kitapasztaltuk, hogy az alom használatát és tisztán tartását azzal tudjuk befolyásolni, ha a mennyiségét szinten tartjuk. A jól csomósodó alom, ha kellő mennyiség van a tálcában, szépen össze áll, nem tapad le az aljára és egy mozdulattal eltávolítható. Ha azt tapasztaljuk, hogy letapad a pisis alom, az azért van, mert cicánk lyukat kapar az alomba, hogy minél mélyebbre végezze dolgát. Illatosíthatjuk kedvünkre, ha úgy érezzük, amiből szintén széles választék áll rendelkezésünkre, de sima babapúdert is keverhetünk az alomhoz amiben semmilyen vegyszer nincs. Takarítás előtt érdemes a tálcát kicsit billegtetni mindkét irányban, hogy az összeállt darabokat könnyen ki tudjuk emelni, természetesen naponta érdemes. Az elhelyezését illetően nem szabad meleg, szellőzetlen helységben tartani, mert az befolyásolhatja a szagok áramlását, pl fürdőszobában nem ideális a meleg és pára kombó miatt sem. Ha minden igyekezetünk ellenére úgy érezzük, hogy bűzös az alom, aminek normális esetben nem lenne szabad, akkor szagtalanításért érdemes kipróbálni a szódabikarbónát, egy evőkanálnyit belekeverünk az alomba. Ez az ősi szer minden balesetre is jó, és a fekhelyek tisztítására is tökéletes. Amennyiben továbbra is fenn áll a probléma, akkor érdemes megvizsgálni, hogy kellő mennyiségű vizet fogyaszt-e a cica, ha nem az is okozhatja az erős vizeletszagot, amit az alom nem tud semlegesíteni. Az is előfordulhat, hogy valamilyen kiválasztási zavara van a veséjének, netán cukorbetegsége, ilyenkor érdemes az orvossal konzultálni aki egy vérvételből meg tudja nézni lehet-e ilyen köze a problémának. Nem feltétlenül látni egy állaton, hogy baja van, sokszor évekig is gond nélkül el vannak vele, csak ilyen jelek figyelmeztethetnek rá, hogy a felszín alatt valami nem működik jól. 


Mekkora és milyen macska toalettet vegyek?

A fogyasztói társadalomnak köszönhetően, fantasztikusan nagy választékkal kecsegtetnek a gyártók, kedvencünk ürülékének diszkrét elhelyezésére. Az egyszerű fedetlen alomtálcáktól az automata vécékig. A billenő ajtóstól a beugrós kivitelig, mindenféle szénszűrős betéttel, illatosítóadalékkel.....stb. Természetesen a cicáink méretéhez kell igazítani. A kölykeink egy pici fedetlen alomtálcával kezdik, amiben imádnak természetesen homokozni így nincs az a kilépő ami a nyargaló kölykök tappancsairól lehulló alomszemeket felfogná, nem mellesleg látják egymást és tanulnak egymástól, mit is kell ott csinálni. Ahogy cseperednek és igyekeznek minél magasabbra mászni, jöhet a zárt wc ajtó nélkül, majd ajtóval, hogy azt is megtanulják, ne féljenek tőle. Ahogy elérik azt a méretüket amikor már kényelmesen felugrálnak a wc-re jöhet a felülről beugrós toalett, ami nekünk fantasztikusan bevált, mert minimálisra csökkenti a kihordott alom mennyiségét. A tálcából a rácsra ugranak ahol van rá idő, hogy a szőrből kihulló szemek visszaessenek a tálcába, így nem kell szőnyeg se. Itt megjegyezném, hogy a kandúrok méreteikből adódóan ha kényelmetlennek érzik egy idő után akkor bizony az XXL méretet kell választani amit még csak billenő ajtósban találtam, de egy kis házi praktikával lehet készíteni, egy nagy  levehető tetős műanyag dobozból, amire lyukakat kell csinálni és kivágni a beugró nyílást.


Mit adjunk enni a cicának?  

https://youtu.be/aesHaj9YhJk?si=oSp1FdeQiBa8CToz</p>

Fontosnak tartom a cicák minőségi táplálását, ezért az alábbi termékeket preferálom:

Nedves eledel:

Sokáig ezeket a márkákat próbáltuk: Feringa, Smilla, Prevital, Wild Freedom, Miamor, IAMS de mára bebizonyosodott, hogy a cicák fejlődésében a nyers hússal történő etetés vált a legideálisabbá. Darált pulykacombot vagy csirkemellet kapnak egy kis cica pasztával.

Száraz eledel:

IAMS, Sanabelle, Wild Freedom, Smilla, Feringa. Ezek mind természetes, színezék, ízfokozó adalékanyag mentes tápok, a szükséges vitaminokat, nyomelemeket, ásványi anyagokat tartalmazzák, ami egy fejlődésben lévő macskának szükséges. 

A kölyök tápokat szigorúan a cica 1 éves koráig szükséges adni, függetlenül, hogy már átestek az ivartalanításon! 

...... utána térünk át felnőtt macskák részére gyártott ételekre, specifikusan, igazítva a cica adottságaihoz. Beszerzésük a Zooplus.hu weboldalon lehetséges, új gazdiknak az első vásárlásra ajánlás útján 10% kedvezményes lehetőséget tudok biztosítani, kötelezettség nélkül természetesen. A felsorolt ételek egy része kiskereskedelmi forgalomban nem kapható, ami igen az is jóval drágábban mint ezen az online felületen, ezért tudom szívből ajánlani.
Újfajta ételt kizárólag a régivel keverve szabad adni a cicának, betartva a fokozatosság elvét. A drasztikus váltásra rosszul reagálhatnak. Hasmenés, hányás, az étel elutasítása történhet, allergiás tünetek, viszketés is akár. A macska húsevő, ezért a nyers hús számukra teljesen normális táplálék, a legjobb és legtisztább fehérje amit csak adhatunk nekik. Módjával érdemes nekik adni, bármilyet amit szívesen fogyasztanak. Ami nem ízlik nekik, azt nem eszik meg úgy sem.


Milyen étrend kiegészítőket érdemes adni a cicának?

A cicák egészséges fejlődésében nagyon fontos szerepet tölt be a taurin. Ez a kölyök tápokban nagyobb mennyiségben van jelen természetesen, de pasztában is kapható külön, ami a szőrcsomókat is befolyásolni tudja, így természetes úton tud távozni a cicapociból. Kiscicáink nálunk egy folyékony cica pasztát kapnak a nyers húsira, mint ízesítő, de a fő funkciója, hogy probléma mentesen tudjunk beadni cicáinknak gyógyszert ha szükséges. Ugyanis ez a paszta úgy lett kitalálva, hogy a cicák 99%-a imádja ezért szó szerint rácuppannak mint gyerekek a csokira. A gyógyszert összetörve, belekeverve benyalják mint kacsa a nokedlit és nem kell stresszelni őket azzal, hogy lenyomjuk a torkukon. Ebbe a pasztába lehet humin savat (Vitapol) is keverni ami kimondottan természetes immunerősítő és rendben tartja az emésztési folyamatokat, a vitaminok támogatják az egészséges fejlődéshez szükséges alapokat, szőrváltásnál is segíthet. Érdemes lazac olajat is kipróbálni, nem minden cica szereti de aki igen, annál jól működik. Szőr és bőrtáplálása elsőrendű, az emésztés és immunrendszer támogatója. Egy szabályt érdemes viszont betartani, egyszerre csak egyféle kiegészítőt használjunk kúra szerűen, felesleges rázúdítani több táplálék kiegészítőt mert ha valamire érzékeny rossz irányba vihet minket és nem lesz ettől jobb a hatásuk. 


Hogyan etessük a cicát? 

Nálunk bevált etetési protokoll, hogy a száraz egész nap a cicák rendelkezésére áll, húst csak este kapnak. Mivel a macskák éjszakai állatok, jóllakottan kicsit becsapjuk a szervezetét és nyugodtabban telik az éjjel, ráadásul megszokják, hogy reggel nem ébresztjük fel a gazdit mert húsra vágyunk. Azon gazdik, akik esetleg éjjel dolgoznak, természetesen érdemes ezt a ritmust megfordítani. 


Remélem sikerült lejegyezni a tapasztalataimat annyira, hogy segítse a gazdik munkáját cicáik gondozásában.
Bármilyen kérdés merülne fel, keressetek nyugodtan, mert az én érdekem is, hogy teljes képet tudjak biztosítani a fajtával kapcsolatos kívánalmaknak. A munkám nem ért véget azzal, hogy kiscicáim gazdisodtak, szükségem van minden szerzett tapasztalatra az utódokkal kapcsolatban és ehhez kérem is a segítségeteket, amit előre is köszönök nektek, és kívánok hosszú és boldog életet a cicáitokkal!