Betegségek
Szeretném azt mondani, hogy a tenyésztés csupa szépség és rózsaszín köd, de azt kell mondjam, hogy sajnos nem, még ha kívülről sokak számára így is látszik. Tenyésztőként a legnagyobb kihívás, mikor baj van egy picivel. Minden idegszálam arra koncentrál, sír a lelkem, hiszen az ember ott áll tehetetlenül és nem érti, hogy mi történhetett pontosan, mikor itt még semmi baja nem volt. Minden tenyészetben előfordul beteg vagy problémás cica, de azt azért sosem szabad elfelejteni, hogy még a legnagyobb egészségügyi kontroll alatt tartott tenyészetek sem tudnak 100%-os garanciát adni, hiszen a cicák is csak élőlények, akik a maguk nemében egyszeri és megismételhetetlenek, akikre nem léteznek tervek, előírások, mint mondjuk egy sorozat gyártott termékre, ahol minden mérnöki pontossággal van megtervezve, még is van selejtes, meghibásodott termék.
Mielőtt rátérnék a betegségekre összefoglalásként annyit, hogy amelyik cica már betegnek látszik, az nagy valószínűséggel az is. Ha a napi, rutinos viselkedése merőben eltér a megszokottól, akkor kísérjük figyelemmel. Sose használjunk emberi gyógyszereket, keressük fel az állatorvost és kérjük ki a véleményét, valamint tájékoztassuk a tenyésztőt a problémáról.
Mielőtt kitérnénk a legfontosabb betegségekre, azelőtt említést kell tennünk arról, hogy mennyire lényeges egy jól képzett, adott fajtához értő, tapasztalt állatorvos "beszerzése" - persze, ha ez ennyire egyszerű lenne :)
Ez az első és egyik legnehezebb feladat. Nem szabad beérnünk a "kevésbé jóval", hiszen a gyermekünket, férjünket, feleségünket, szüleinket stb. - tehát a családunkat - sem vinnénk szívesen olyan helyre, ahol nem lehetünk biztosak az orvos szakértelmében, ugyanis a családtagunk egészsége, komolyabb esetekben az élete múlhat rajta.