Genetikai betegségek- szűrések


A genetikai betegségek sajnos rettenetesen széles skálán mozognak, a tudomány fejlődésével is még mindig csak a feltérképezésnél tartanak, ha a macskabetegségekről van szó, és a jelenleg elérhető genetikai szűrések is csupán az aktuális helyzetet mutatják, ami sok esetben a betegséget negatívnak mutatja, majd eltelik pár év és kiderül még is betegévé lett, csak ez az idő haladtával mutatkozott meg. Ez nem jelenti, azt, hogy nincs szükség a szűrésekre, ez csupán azt jelenti, hogy nem látunk bele a jövőbe, hogy minden igyekezet ellenére belefutunk nem várt betegségekbe úgy hogy az adott egyedtől már több populáció ered az idő alatt, míg mentesnek mutatkozott a problémában. Egy nagyon egyszerű példa, ezzel már sokan találkoztak, két diszplázia mentes szülőtől származó utód is lehet diszpláziás, hogy miért, mert ez a genetika, a dns, a sejtek játéka velünk tenyésztőkkel szemben, akik törekszenek a jóra, plusz olyan tényezők mint takarmányozás, fizikai terhelés, láthatatlan szerzett sérülések.

Tehát az általános genetikai tesztek: HCM, PKD, PRA, SMA, 

HCM- Szívkamrafal vastagodás. Fontos leszögeznünk, hogy a HCM, mint betegség bármely macskánál előfordulhat, legyen az házi macska vagy fajtatiszta. Egyes fajtáknál azonban az átlagnál nagyobb az előfordulás valószínűsége, így a Maine coon valamint a Ragdollok esetében is. Ezeknél a fajtáknál ezt fajtaspecifikus betegségnek nevezzük.
A betegség nem csak öröklött, hanem szerzett is lehet pl. a nem megfelelő táplálkozás, taurinhiány következtében is kialakulhat. Ezért is kell nagyon odafigyelni, hogy mi kerül a cicánk táljába. A HCM korai szakaszában a szív gyulladttá válik és bevérzések keletkeznek. A helytelen működés okán a szív izomzatát több helyen hegszövet helyettesíti, így a szív működése egyre nehezebbé válik. A folyamatos erőlködésnek köszönhetően szívkamra fala egyre jobban megvastagodik. Ez tehát egy ördögi kör. Az elégtelen szívműködés eredményeként fáradékonyság, nehéz légzés, folyadékgyülem alakul ki a tüdőben és a hasüregben, de vérrögök is képződhetnek. Ritkábban, de az is előfordulhat azonban, hogy a macska semmilyen tünetet nem produkál, s egy hirtelen szívrohamban elpusztul. A betegség autoszomatikus domináns, tehát egy hibás gén is kialakíthatja.Szűrésére kétféle módszer létezik, nyálból vagy vérből vett minta alapján, illetve, ultrahangos vizsgálattal, de egyik sem 100%-ig biztos. 1 éves kor után ajánlott, de sajnos a későbbiek folyamán is kialakulhat, 2, 3, de akár 5 éves korban is.

PKD- A policisztás vesebetegség, szintén egy halálos kimenetelű, gyógyíthatatlan betegség, melynek következtében a beteg állat veséjét - ahogy a neve is mutatja - ciszták lepik el, mely akadályozza azt a normális működésben. Jó hír azonban, hogy a szűrésen részt vett, negatív állatok tényleg negatívak nem úgy, mint a HCM esetében.

PRA- Retina sorvadás, A köznyelvben farkasvakság néven is ismerik. Ez a betegség több fajt is veszélyeztet, így a macskák körében is előfordul. Az idő előrehaladtával vakságot okoz, sajnos gyógymódja nem ismert.

SMA- Izomsorvadás, mely gerinc eredetű izomsorvadást okoz. Autoszomális recesszív módon öröklődik, ami azt jelenti, hogyha két hordozó szülő találkozik, akkor az utódnál megjelenthet a betegség. A hordozó cica ugyanúgy, mint a HCM esetében nem beteg és nem is hajlamosabb a megbetegedésre. Gyógymód sajnos még ismeretlen.