Ragdoll története

Ide írhatsz...

A fajtát az 1960-as évek elején, egy Perzsa macskák tenyésztésével foglalkozó tenyésztő, Ann Baker tenyésztette ki. A Ragdoll egy perzsa nőstény és egy burma keresztezéséből jött létre.


Ann Baker, felfigyelt a szomszédjához szegődött kóbor, perzsa-angóra típusú félhosszú szőrű macskára, Josephine-re. A Josephine nevű nőstényt vemhessége alatt elütötte egy autó, ám túlélte a balesetet, viszont a viselkedése megváltozott, szelíd és gyengéd lett. Kölykei is örökölték tőle ezt a temperamentumot. Mikor a következő alomban is több ellazulásra hajlamos cica kölyök született, Ann tudatosan elkezdte a tenyésztést. Előtérbe helyezve a szelíd természetet, az ellazulást, és a hosszú szőrt. A tenyésztésbe Burmai jellegű, nem törzskönyves kandúrokat vont be. A tenyésztési folyamat kezdetén bizony még beltenyészet volt a preferált tulajdonságok kialakításának érdekében.


Baker szokatlan módon, elutasította a tenyésztő egyesületeket. 1971-ben létrehozta saját tenyésztői szervezetét a Nemzetközi Ragdoll Macska Szövetséget (IRCA) és szigorú előírásokat vezetett be a fajta tenyésztését, értékesítését leszabályozandó. A fajtát tilos volt más szervezetnél beregisztrálni. Az IRCA ma is létezik, de nem egy jelentős szervezet, főként Baker 1997.-es halála óta. A szervezet macskáit egyetlen másik macskás szervezet vagy kiállítás sem fogadja el. 1975-ben egy házaspár IRCA macskákkal kezdte el tenyészteni a fajtát, de attól külön válva sikerült elérniük, hogy a nagyobb macskás szervezetek elismerték végül a fajtát. A fajta már a '60-as években meghódította az Egyesült Királyságot ahol a tenyésztők már a kezdetektől bejegyeztették a fajtát. 1994-ben egy újabb csapat tenyésztő vette a bátorságot Amerikában, hogy az IRCA-ból kiválva (mivel nem értettek egyet annak szigorú előírásaival) tenyéssze a fajtát ekkor azonban még jogi okokból nem használhatták a fajta eredeti nevét így bejegyeztették cicáikat Ragamuffin néven. 2005-től nem tartozik a fajta neve az IRCA tulajdonába, azóta használhatják a tenyésztők világszerte.