Tartási segédlet

Ezzel az oldallal az a célom, hogy a saját és a kennelemből kikerült cicák gazdáinak tapasztalatait gyűjteménybe szedjem, ezért kérem mindenki segítségét a jövőben is. Legyen ez mindenki számára egy átfogó segítség a cica tartásban.

HOGYAN KEZDŐDIK NÁLUNK........


Kiscicáink 4 hetes koruktól kezdve ismerkednek a száraz és nedves cicaételekkel, hogy mire a gazdikhoz kerülnek, addigra zökkenőmentesen tudják folytatni a boldog cicaéletüket. A szilárd ételek fogyasztásával párhuzamosan tanulják az alomhasználatot, és ez a két dolog miután összefüggésbe kerül, maradéktalanul, tanítás nélkül igénylik is, ezáltal természetessé válik nekik az, ami ösztönösen is kódolva van bennük. A száraz táp fogyasztása megnöveli a folyadékbevitelt, ép ezért a kihelyezett friss vizet szintén saját szükségletük kapcsán kezdik fogyasztani. Nálunk a biztonság kedvéért, ásványvizet is isznak a cicák . Ez a folyamat az anyacicát is tehermentesíti, megőrizve az ő kondícióját is a szoptatási idő alatt, amit ő jelöl ki utódai számára.

Az első perctől kezdve, amint elkezdik felfedezni a körülöttük lévő világot, szabad teret kapnak, nagy terület áll rendelkezésükre, foglalkoztató játékokkal, cicavárral, ahol nap, mint nap erősíthetik kis testüket, fejleszthetik érzékszerveiket. Ennek köszönhető, hogy erős kis szőrkupacokká fejlődnek, nem egy ketrecben híznak kerekre. Születésük napjától minden nap kézben vannak, simogatom, puszilgatom őket. Ez az alapja, hogy jól szocializáltakká váljanak de minden cica más egyéniség, ezért vannak bátrabbak, félénkebbek, nyugodtabb és aktívabb, nincs két egyforma de mind bújós, hízelkedőssé válik.
Étkezésüket reggel este nyers hússal biztosítom, a száraz ropogtatni való és víz pedig folyamatosan elérhető számukra.

  • Manapság az állattartásban bizonyos trendek vannak, ez érvényes arra is, hogy mikor lehet a kiscicát haza vinni. A mai álláspont szerint, pontosabban a macskatenyésztők szabályzata alapján is változó egyesületekként, de a 12 hetet betöltött cicák gazdisodhatnak, mondván nem lesz jól szocializált, idegrendszeri problémái lesznek ha hamarabb elszakítják az anyjuktól. 
  • Az állatvédelmi törvény alapján 8 hetes kort betöltött állatok értékesíthetőek. 
  • Az én 30+ éves maradi nézetem és a számtalan visszaigazolt eset kapcsán mindentől függetlenül kijelenthetem, hogy egy kölyök nem az anyja mellett lesz jól szocializált, hanem egy gondos gazda mellett, ahol minél több impulzus éri amihez gond nélkül hozzá szokik. A gyors és zökkenő mentes beszoktatás miatt én a 8 hetes kort tartom az ideálisnak, továbbá a korukból adódóan a gazdi rögtön mamapótlékká is válik, így sokkal erősebb kötődés alakul ki kettőjük között 

DE

az elmúlt 5 év alatt azt is tapasztaltam, hogy nem elég elővigyázatosak sokszor a leendő gazdik, ezért a szabályoktól függetlenül de azokat betartva, megelőzve egy esetleges betegséget, cicáink a teljes oltási programot követően foglalhatják el új rezidenciájukat, azaz 12 hetes koruk után.

Egy kölyök állattal pont úgy kell bánni, mint mikor egy csecsemő érkezik haza a kórházból új otthonába. A higiéniai szabályokat pont ugyan úgy célszerű betartani mint a babák érkezésénél, nem fogadunk látogatókat, nem puszilgatja boldog boldogtalan. Az immunrendszerük nekik sincs még kialakulva, a vakcinák nincsenek minden bacira hatással, ezért hiába oltatjuk ők még nagyon érzékenyek mindenre. Ép ezért ne várjunk csodát, tartsuk be a lépéseket feléjük is!

A kiscicák 4 hetes koruktól vannak féreghajtóval kezelve, az első oltásukat 8 a másodikat 11 hetes korukban kapják. Mire haza mehetnek, addigra 4 féreghajtáson és 2 oltáson esnek át, ez nevezzük oltási programnak. Az első oltással alap immunizálják, a másodikkal megerősítik, majd ezt követően évente csak emlékeztető oltásokra van szükség. Tévedés, hogy csak a kijárós cicákat kell oltani, sajnos ruhán, cipőn mi magunk is bevihetjük a fertőző bacilusokat, vírusokat, amivel pillanatok alatt beteggé tehetjük cicánkat akaratunkon kívül. Amennyiben oltatlan, ki be járós cicával vagy kutyával kerülhet érintkezésbe, ott még inkább szükséges az óvatosság. A többi állatot is kezelni kell, főleg a fertőző macskabetegségek veszélyesek, és halálosak. Amennyiben ez nem lenne még elég, úgy azt az álláspontot képviseljük, hogy cicát nem engedünk ki felügyelet és megfelelő biztonság nélkül, mert sajnos egy ép arra haladó gépkocsi ellen semmi esélyük nincsen, az életükkel fizethetnek egy ilyen döntésért.