Tenyésztői irányelvek

Talán a legkényesebb és legtöbb vitát kiváltó téma. Ma bevált szokás tenyésztői körben, hogy tenyésztésre nem vagy irreálisan magas áron adnak el cicákat, legtöbb esetben bármilyen eredmény és szakmai elbírálás nélkül. Természetesen minden "tenyésztő" szuvenír joga úgy és annyiért értékesíteni a kölykeit ahogy akarja és amelyhez fizetőképes piacot talál, de sokan csak addig tartják tiszteletben ezt az elvárható magatartást amíg nem tekintenek valakit vetélytársnak. Sokan elfelejtik, hogy szabad piac van, nincs joguk bele szólni más dolgaiba. Nem áll szándékomban megváltoztatni senkit, ugyanakkor nem engedem, hogy bárki pálcát törjön felettem. Az én munkám elismerése ha egy általam tenyésztett állat tovább viszi a vérvonalamat, számomra ez dicsőség. Természetesen egy tenyészcica eladása feltételekhez van kötve a leendő tenyésztő felé, ezért erre is  érvényben van, hogy nem bárki számára biztosítunk lehetőséget.

A tenyészcicák ára fajtánként változó, normális esetben függ az elért kiállítási eredményektől én ezt a nézetet preferálom.

Egy egy tenyésztésre kiválasztott utód az idő múlásával, miután a fejlődését számtalan tényező befolyásolja, változhat, felnőtt korára előfordulhat, hogy nem nyújtja azt a standard-t ami ideális lenne, ez a rizikó faktor, ezzel tisztában kell lenni. Ilyen esetekben a jó tenyésztő felkínál egy "B" verziót.

Alap elveim közé tartozik, hogy a leendő gazdikat nem kötelezni kell, hanem tájékoztatni mi mivel jár és ha a rögzített feltételeket megsérti akkor felelősséget kell vállalnia a cselekedeteiért. Bevált szokás itthon az is, hogy a hobbi célra adott cicák ivartalanítási kötelezettség vállalása mellett kerülhetnek gazdáikhoz. Nekem nincs szándékomban kötelezni senkit semmire. Mivel tenyésztőként megválogatom kinek adok el kölyköt, előre tisztázzuk a feltételeket. Ivaros cicával élni nem leányálom, de amit egy felelős gazdi minden esetben figyelembe vesz, hogy megőrizze kedvence egészségét. Az ivartalanítás lényege nem kizárólag a szaporulat gátlása, sokkal inkább kedvencünk egészsége, hiszen a nőstények majdnem egész évben 21 naponta ivarzanak ami pároztatás hiányában iszonyatosan leterheli a szervezetüket. A folyamatos készenlét álvemhességhez, méhgyulladáshoz vezet, arról nem beszélve, hogy a család életét, pihenését képesek pokollá tenni a nyávogásukkal mellyel a kandúrokat hívják. Ezen hívó jelzés pedig az ivaros kandúrokat gerjeszti, azért jelölnek, hogy rájuk találjon a nőstény. Akinek szimpatikus az állatok ilyen szenvedése az nem felelős gazdi. Ép ezért felelős állattartói szerződést kötünk, melyben a gazdi vállalja, hogy a cica egészségének megőrzése céljából elvégezteti az ivartalanítását. 

A törzskönyv nem egy kiváltság, nem növel értéket és sokszor nem is egy biztosíték. Természetesnek kellene lennie azok számára akik pároztatások által utódokat hoznak létre de mint tudjuk nem feltétlenül az. Szándékosan nem tenyésztésről beszélek, sokkal inkább egy tudatos felelősség vállalásról. Sok oka volt és van annak amiért manapság rengeteg papír nélküli fajtatiszta állat van a piacon fajtajellegű megnevezéssel, ebbe nem mennék bele de a mai napig fenntartom, még ha sokaknak ez nem is tetszik, hogy genetikai vizsgálat nélkül papíron bármi lehetséges, JÓ esetben az anya biztos de az apa bárki lehet. Persze erről senki nem beszél de ez nem jelenti azt, hogy nem létezik.

Ha felelős állattartásról beszélnénk akkor minden fajtatiszta állatnak járna a törzskönyv és nem csinálnánk úgy mintha ez kiváltság lenne és eszükbe sem jutna ezen spórólni. Ha minőségi tenyésztésről beszélnénk akkor azt úgy kellene szabályozni ki mit tesz le az asztalra és nem úgy kinek van törzskönyve.

A tenyésztői múltam alapján nem éreztem fontosnak kedvencek tenyésztéséhez ezen papír meglétét, valahol úgy éreztem bele kényszerültem, szükségessé vált a változtatás, egyértelműen az átalakult piac is befolyásolt de sosem voltam ellene hiszen a kutyáimat is törzskönyveztettem míg tenyésztettem. Most már a cicáink is törzskönyvesek de nem ettől értékesek. 

Egy felelős gazdi mérlegel vásárlás előtt, ez az első lépcsőfok ami hozzánk vezet.