Tenyésztői felelősség
Azok akik állatok tenyésztésére adják a fejüket, elkötelezettek abban, hogy az utódok a lehető legjobb genetikával, küllemmel, és egészséggel rendelkezzenek. Ennek megfelelően választják ki a szülőket, és ezek reményében pároztatják őket.
Azt viszont tudni kell, hogy a leggondosabb és körültekintőbb esetben sem lehet mindent kiszűrni. Nem vagyunk mindenhatóak, nem látunk bele az állatokba, a betegségekre való szűrések bármennyire is adnak támpontot, pillanatnyi biztonságot, sajnos ez sem garancia arra, hogy a későbbiek folyamán nem lesz pozitív egy eredmény, illetve negatív eredmény mellett nem lesz pozitív utód a későbbiek folyamán. Külön oldalon foglalkozom a macskákat érintő betegségekről, ezt érdemes átolvasni. Miután a tenyésztés nem új keletű dolog, a gyökerekből a meglévő genetikai állományból lehet gazdálkodni, azok pedig nem tökéletesek az állatoknál sem, pont úgy mint az embereknél. Gondoljunk csak bele, ha az embereket is úgy szelektálnánk mint az állatokat, akkor bizonyára már kihaló félben lenne az emberiség. A civilizációs betegségek, mint szív és érrendszeri problémák, magas - alacsony vérnyomás, cukorbetegség, allergia, ízületi - idegrendszeri betegségek, csontozati problémák, epilepszia, fejlődési rendellenességek.......stb, sorolhatnám, de felesleges, ezzel mindenki tisztában van, viszont ne gondoljuk, hogy mindezek nincsenek jelen az állatvilágban is. Nincs genetikai szűrés rákra, szívbetegségre, mert nem csak a HCM (szívizom megvastagodás) létezik, viszont mind embernél, mind állatnál, ez a két fő betegség szedi áldozatát a statisztika szerint, az allergia pedig keseríti sok állat egész életét.
A genetika sajnos egy nagyon szerteágazó dolog, előfordul, hogy egy összeférhetetlen dns a láncban ütközést generál és az utód rendellenességgel születik, ez lehet látható vagy láthatatlan formában. Kin előbb, kin később mutatkozik meg, esetleg miközben már több generáción átment. Ezekre nem tudunk fényt deríteni pontosan, igyekszünk elkerülni, ha egy utód kapcsán kiderül egy ilyen probléma, akkor természetesen azt a két szülőt nem pároztatjuk egymással, de többet még mi sem tehetünk a kiküszöbölésükre. Puhatolózni kezdünk, hogy más egyedek pároztatásánál is előfordul-e, netán melyik fél hordozza a hibás gént.......ez egy felelős és időigényes szelekció, sosem olyan egyszerű, hogy két ellentétes nemű állatot összepároztatunk.
Szeretném azt írni, hogy soha semmi baj nem történhet, de ez valótlan lenne, egy dolgot tudok megígérni, amihez természetesen bármikor a nevemet adom, hogy minden tudásommal és tapasztalatommal törekszem arra, hogy a kezeim alól kikerült utódok a legnagyobb gondoskodással és egészségesen kerüljenek az új családjukhoz. Számtalan tápot teszteltünk, hogy mi a legjobb számukra és folyamatosan dolgozunk azon, hogy a legjobb körülményeket biztosítsuk számukra.