Vírusbetegségek

Vírusbetegségek

A macskákra nagyon sokféle vírus, betegség leselkedik. Ezek között vannak olyanok, melyek csak egy enyhe hasmenést okoznak és könnyen kikezelhetők, viszont ismerünk olyanokat, amelyek megfertőződés esetén halálos kimenetelűek. Utóbbiakból a legretegettebb F-es csoport: FIE, FIP, FIV, FeLV

FIE- fertőző bélgyulladás, megelőzése 8 és 11 hetes korban kombinált oltással.

FIP- fertőző hashártya gyulladás (corona vírus) COVID!!!
Két típusát ismerjük:
- FIV legtöbb esetben tünetmentes, ritkán enyhe emésztőszervi tüneteket okoz.
- FIP , mely a halálos FIP megbetegedés kialakítására is képes. Az, hogy az állatban valaha kialakul-e a megbetegedés az állat vírussal szembeni védekezőképességén - vagy véleményem szerint inkább a szerencsén - múlik.
A jó hír, hogy maga a FIP megbetegedés csak ritkán alakul ki FCoV-vel fertőzött macskák körében, de sosem lehetünk 100%-ig biztonságban.Jelenleg két fajtája ismert:

-Nedves: elterjedtebb, felismerése könnyebb, ugyanis a has- vagy a mellüregben folyadékgyülem alakul ki, mely az utóbbinál nehezített légzést, míg az előbbinél has puffadást vált ki.

- Száraz: ez ritkábban jellemző, lassabban alakul ki és nevéhez híven nem jár folyadék gyülemmel.Az általam csak F csoportnak nevezett vírusok közül a legrettegettebb, ugyanis nincs ellenszere és a ma létező oltás sem nyújt biztonságot. Sajnos az orvostudomány mai állása szerint a FIP megbetegedés halálos kimenetelű, kísérleti gyógyszeres kezelése már elérhető, ennek ára hozzávetőlegesen 400-600 forint az eredmény sajnos nem garantált. Volt olyan kölykünk akinél felütötte a fejét ez a betegség és a gazdik megpróbálták megmenteni a picit de nem sikerült a 84 napos kúrát nem bírta ki, de volt olyan is aki túlélte és azóta is él, vírul és rosszalkodik, ezért nyugodtan állíthatjuk, hogy az immunrendszer dönti el a kezelés kimenetelét.  A FIP tünetek sem mindig egyértelműek, így megállapítása rendkívül nehéz és csak a már megbetegedett állatban mutatható ki, ami csökkenti az esélyeit is. Legjellemzőbb tünetek: láz, étvágytalanság, fásultság, nehezített légzés, puffadt test, rossz közérzet, folyadékgyülem a tüdőben, mell- vagy hasüregben. 

FIV- immunhiányos megbetegedés, más néven macska AIDS. Szerencsére egy negatív állományból származó kiscica esetében ettől nem kell tartanunk, ha cicánkat lakásban tartjuk, ugyanis a FIV, fertőzött macskával történő közösülés vagy verekedés útján terjed. A mai orvostudomány állása szerint nem létezik ellene vakcina. Vérből ELISA gyors teszttel kimutatható. Tünetei: láz, daganatképződés, hasmenés, hirtelen súlyvesztés, folyamatos megbetegedés, fertőzések és gyulladások.


FeLV- macskaleukózis. Szintén egy halálos betegség, mely a FIV-hez hasonlóan a macska immunrendszerét támadja meg. Megállapítása ebben az esetben is vérből történik, a vizsgálatot azonban szükséges ismételni, ugyanis a fertőzés egy bizonyos szakaszban produkálhat negatív eredményt.
Sajnos igen könnyen, cseppfertőzéssel terjed, így pl. egymás mosdatásából ill. közös edény használatával. De már az anyaméhben is megtörténhet a fertőződés. Szabad levegőn a vírus hamar elpusztul. Egy jó ellenálló képességű, kifejlett macska képes lehet a vírus legyőzésére, ellenkező esetben a fertőzés halálos kimenetelű.A tünetek akár évekkel később is jelentkezhetnek, melyek igen változatosak. Egyik legelterjedtebb a leukémia, de előfordulhat különböző tumorok megjelenése is. Mivel a FeLV is az immunrendszert támadja meg, ezért a FIV-hez hasonlóan a macska könnyen esik más megbetegedések áldozatává is.

COVID- sokan nem gondolták és még mindig nem gondolják de számtalan emberi vírusra is reagálnak cicáink, ilyen sajnos a Covid is ami tudvalevő, hogy a coronavírus mutációja, akár a cicák coronavírusának mutációja a FIP. Ép ezért az ilyen és ehhez hasonló tüneteket mutató gazdiknak fokozottan szükséges betartani a higiéniai szabályokat, mert fertőzés esetén cicáik számára halálos is lehet.